לא מצאת את התשובה לשאלה שלך?

נשמח לעזור ולענות על כל שאלה שעולה. צרו איתנו קשר דרך עמוד צור קשר.

שאלות ותשובות נפוצות

סי.בי.די (CBD, קנאבידיול) הוא אחד מתוך לפחות 113 קנבינואידים ידועים שמקורם בצמח ההמפ או הקנאביס. קנבינואידים צמחיים אלו דומים במבנה שלהם לחומרים טבעיים שמהווים חלק מהמערכת האנדוקנבינואידית בגוף שלנו. המערכת הזו אחראית על ויסות שינה, תיאבון, חרדה וכאב. סי.בי.די נקשר לחלק מהקולטנים האנדוקנבינואידים בגוף כדי לעודד את הגוף להגביר ייצור קנבינואידים משלו.
 
 

שמן סי.בי.די הוא אחד מתוספי התזונה הפופולאריים והנמכרים בעולם כיום, ומשמש מיליוני אנשים באופן יומיומי. אנשים שנוטלים סי.בי.די מדווחים על מגוון השפעות חיוביות, כולל תחושות רגיעה ורוגע, הרפיה כללית, הרפיית כאב, תחושת שחרור עדינה, חיוניות, ערנות ומיקוד. עם זאת, התחושה המדויקת שתתקבל מסי.בי.די תלויה במספר גורמים, כולל סוג המוצר, מינון הסי.בי.די בתוכו, ומאפיינים אישיים של כל משתמש.

הקנבינואיד במוצרי מריחואנה שגורם לטשטוש נקרא THC: זהו החלק הפסיכואקטיבי בצמח. כאשר מייצרים שמן סי.בי.די, דואגים שרמות ה-THC יהיו נמוכות מאוד (ולעומת זאת שיהיו כמויות משמעותיות של סי.בי.די).

התצורות העיקריות של שמן סי.בי.די ברחבי העולם מוגדרות בתקנות מחמירות לגבי כמות ה-THC המותרת בהן. שמן סי.בי.די טהור מכיל 0% THC, כלומר שאין בו THC כלל. בשמני סי.בי.די מסוג full spectrum או broad spectrum מותרות כמויות של 0.2% או 0.3% THC, בהתאם למדינה.

בכמות מזערית כזו ההשפעה הפסיכואקטיבית למעשה איננה קיימת, וככל הנראה יהיה קרוב לבלתי-אפשרי לחוש בה ערפול חושים.

ארגון הבריאות העולמי אישר כי סי.בי.די בדרך כלל נסבל היטב וניחן בפרופיל בטיחות טוב. מחקרים מבוקרים בבני אדם לא מצאו פוטנציאל לתלות פיזית, התמכרות או התרגלות לסי.בי.די.

שמן סי.בי.די אינו ממכר הן עקב אופיו הביולוגי ופעולתו על הגוף, והן עקב היעדר השפעה פסיכואקטיבית. עם זאת, כיון שלא כל מוצרי הסי.בי.די הם באותה איכות, חשוב לחפש מותגים מהימנים המסוגלים להציג תוצאות מעבדה אנליטיות למוצרים ולתכולתם. על היצרן לספק לצרכן אישור על בטיחות המוצר, תכולת ה-THC בו, ותכולת הממסים שנותרו מתהליך הייצור.

בהנחה שהתגובה הרעה לקנאביס פירושה שהשפעותיו הפסיכואקטיביות (התמסטלות, ערפול חושים) היו לא רצויות, אז אין סיבה לחשוש. סי.בי.די איננו פסיכואקטיבי, ומוצרי סי.בי.די כגון שמן סי.בי.די מכילים כמות זניחה עד אפסית של THC, שהוא החומר הפעיל בצמח המריחואנה אשר אחראי להשפעה הפסיכואקטיבית.

המחקר המדעי ההולך וגדל, מוכיח מעל לכל ספק כי נטילת שמן סי.בי.די בטוחה ביותר לכל שכבות האוכלוסייה בכל הגילאים. עם זאת, המחקר עדיין איננו שלם, ולפיכך נכון ומומלץ לשקול התייעצות עם רופא/ה, מטפל/ת, או איש/ת מקצוע.

  • אנשים החולים במחלות כרוניות ונוטלים תרופות צריכים להתייעץ לפני השימוש בשמן סי.בי.די.
  • נטילת סי.בי.די על ידי ילדים מתחת לגיל 18 מחייבת התייעצות עם רופא והיא באחריות ההורה בלבד.
  • הריון: המומחים ממליצים לנשים בהריון להימנע מנטילת שמן סי.בי.די. המחקר בתחום זה עדיין ראשוני, אך ישנן ראיות לכך שבצריכת קנאביס כימיקלים חוצים את השליה ומגיעים לעובר. חשיפה לקנאביס עלולה לשבש את התפתחותו התקינה של העובר, אם כי אין נתונים המצביעים על כך ששמן סי.בי.די לבדו כרוך באותם סיכונים.
  • הנקה: אמנם אין מחקרים על כך, אך מומחים ממליצים שלא לצרוך סי.בי.די בזמן הנקה. מחקרים מראים כי כימיקלים הנכנסים לגוף בעת שימוש בקנאביס יכולים לעבור אל התינוק דרך חלב האם.

עקב הבטיחות של סי.בי.די, המושג "מנת יתר" כמעט ואינו קיים בהקשר לשמן סי.בי.די. מינון גדול מדי יגרום לישנוניות ועייפות שתחלופנה תוך מספר שעות.

עם זאת, תמיד מומלץ להיצמד להוראות המטפל או רופא. במידה והבחנתם בתופעות שליליות כגון יובש בפה, לחץ דם נמוך ונמנום, הפסיקו את השימוש בסי.בי.די והתייעצו שוב עם המטפל או הרופא.

שמן זרעי קנאביס מיוצר מזרעי צמח ההמפ, העשירים בחומצות שומן אומגה 3 ו-6, אשר משמשים בעיקר בבישול ובקוסמטיקה. מנגד, שמן הסי.בי.די מיוצר מהחלקים העליונים של הצמח, ובפרט מהתפרחות. שמן הסי.בי.די הוא נגזרת של תהליך הפקת קנאביס רפואי, שבו מגדלים גידולים המכילים אחוזים גבוהים של סי.בי.די ואחוזים נמוכים יותר של THC.

רוב מוצרי הסי.בי.די בעולם מיוצרים מקנאביס (המפ) הגדל באופן מוסדר ותחת תקנות מחמירות. כדי להפיק מצמח ההמפ שמן סי.בי.די, לרוב משתמשים באתנול. לחילופין, משתמשים בפחמן דו חמצני לקירור הקנאביס ואז מפיקים מתוכו את השמן ("מיצוי CO2 סופר קריטי"). כיום נחקרת האפשרות להפיק שמן סי.בי.די באמצעות מים.

הפקת שמן סי.בי.די מתבצעת תחת תקנים מחמירים של תעשיית התרופות, ומלווה בבדיקות מעבדה שוטפות לאיתור מזהמים בחומרי הגלם והמוצרים, וכן איתור החומרים הפעילים.

ההשפעות של שמן סי.בי.די ישתנו מאדם לאדם. כאשר נוטלים את המוצר דרך הפה בתרסיס או בטפטפת, לרוב מבחינים בהשפעות תוך 30 דקות עד שעה, והן יכולות להימשך עד שש שעות, בהתאם למינון שניתן. חשוב להתחיל במינון נמוך ולהגיע בהדרגה למינון המתאים לך. 

נטילת סי.בי.די ​בתרסיס דרך הפה או בטיפות תחת הלשון נוטה להיות יעילה יותר, כיוון שהחומר הפעיל (CBD) מגיע ישירות למחזור הדם ועוקף את מערכת העיכול, שם הספיגה עשויה להחליש את החומרים הפעילים ומשתנה מאדם לאדם. אחת הדרכים היעילות ביותר ליטול שמן סי.בי.די, היא ע"י טפטוף הטיפות על הזרת ומריחה ישירה על החניכים, משם מגיע החומר ישירות למחזור הדם.

תמצית בספקטרום מלא (full spectrum) מכילה את כל הפיטוכימיקלים הנמצאים באופן טבעי בצמח, כולל סי.בי.די, עקבות קנבינואידים, טרפנים ושמנים אתריים. תמציות ספקטרום מלא מהמפ מגיעות גם עם תכולת THC זניחה, מתחת ל 0.3%. הסי.בי.די עצמו, כאמור, אינו פסיכואקטיבי – אך יש לתת את הדעת על הנוכחות המזערית של THC.

סי.בי.די בספקטרום רחב (broad spectrum) מכיל גם הוא סי.בי.די ואת כל שאר התרכובות שבצמח. עם זאת, הוא עובר תהליך נוסף להסרת כל כמות ולו הזניחה ביותר של THC.

שמן סי.בי.די טהור מכיל אך ורק סי.בי.די, ללא שאר החומרים שבצמח. הוא איננו מכיל THC.

דילוג לתוכן